Aromaterapia-zastosowanie aromaterapii

2011-06-15 12:34

Aromaterapia jest to forma leczenia zapachami, czyli lotnymi substancjami zawartymi w olejkach eterycznych pozyskiwanych z roślin. Ta forma terapii jest korzystna zarówno dla ciała jak i psychiki. Wdychanie naturalnych olejków eterycznych powoduje, że wrażenia węchowe przenoszone są do mózgu i wywołują odpowiednie reakcje organizmu. Określone zapachy stosowane są do uspokojenia, zniwelowania stresu, poprawy nastroju, leczenia infekcji dróg oddechowych, zmniejszenia bólu, pobudzenia zmysłów, poprawy koncentracji oraz lepszej wydajności psychicznej i fizycznej. Olejki cytrusowe są świeże i lekkie, zapewniają pobudzenie i lepszy nastrój. Olejki kwiatowe uspokajają i działają na zmysły. Natomiast korzenne dodają energii i wzmacniają, są głębokie i ciężkie. Terapia zapachami skutecznie wspomaga w wielu przypadkach medycynę konwencjonalną lub stanowi jej alternatywę bez skutków ubocznych. Aromaterapię stosuje się w inhalacji aromatycznej czy do odświeżenia powietrza np. przy pomocy kominków zapachowych, w masażach oddziaływających bezpośrednio na skórę i poprzez wdychanie wonnych olejków, a także w kąpielach relaksujących, pobudzających lub leczniczych. Przy używaniu olejków eterycznych należy stosować się do ważnych zaleceń, które zostały ujęte w poprzednim artykule.

Zapach niezwykle oddziaływuje na emocje, psychikę i pomaga w leczeniu wielu dolegliwości – zatem aromaterapia ma szerokie zastosowanie. W celu odprężenia, uspokojenia i poprawy nastroju sięgnijmy po olejek lawendowy, różany lub mandarynkowy. Dla poprawy koncentracji i pracy mózgu warto użyć olejku miętowego, bazyliowego lub rozmarynowego. By dodać sobie energii i pobudzić zmysły można skorzystać z właściwości olejków będących afrodyzjakami, czyli m.in. ylang – ylang, sandałowy oraz różany. Przeciwbólowe działanie wykazują olejki anyżowy, cyprysowy i goździkowy.

Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii mają szereg terapeutycznych właściwości, dlatego zachęcam do głębszego zapoznania się z tym tematem.